Tato stručná situační zpráva popisuje stav epidemie ke dni 28. 4. 2021 a neklade si za cíl podat komplexní sadu doporučení, ani dlouhodobý pohled. Kromě stručných situačních zpráv připravuje MeSES obsáhlejší zprávy k jednotlivým tématům.
Současný stav
- Česko se stále nachází na sestupu 4.epidemické vlny s převládající variantou B 1.1.7.
- Epidemie nadále vykazuje značné regionální rozdíly (mezi jednotlivými okresy až desetinásobné).
- V tomto týdnu se potvrdilo zpomalení poklesu epidemie. R vzrostlo na hodnotu kolem ~0,9 (0,83-0,93). Nárůst R je pravděpodobně důsledkem změn od 12. 4, na R se navíc ještě neprojevilo obnovení praktické výuky od 26. 4. a vliv bude mít i plánované obnovení služeb od 3. 5.
- Dlouhodobě klesající incidence umožňuje postupné obnovení běžné zdravotní péče, včetně neakutních výkonů.
- Zvyšuje se rychlost vakcinace.
- Výrazným střednědobým rizikem je rozšíření dalších variant SARS-CoV-2 kterým se daří vyhnout části imunitní odpovědi (viz předchozí Stanovisko MeSES k riziku variant a prioritizaci mutací).
- Pravděpodobně významné a obtížně kvantifikovatelné riziko představuje postupný setrvalý pokles ochoty nemalé části obyvatel dodržovat ta protiepidemická opatření, která zůstávají v platnosti.
- Testování ve firmách a institucích se nadále provádí s nízkou frekvencí antigenními testy bez dostatečné kontroly kvality testů.
Krátkodobá doporučení
- Relativně pomalý pokles epidemie je m.j. důsledkem nepřijetí intenzivnějších opatření ve firmách a v průmyslu v období Velikonoc (viz předchozí Stanovisko k protiepidemickým opatřením v období Velikonoc). Mezioborová skupina opakovaně upozorňovala na to, že tento přístup způsobí pomalejší pokles epidemie a omezení prostoru pro rychlejší obnovu dalších oblastí života. V tomto směru zůstává doporučení testování v podnicích 2x týdně, případně možnost přejít ke kvalitnějším testům, ať už PCR, nebo nezávisle validovaným antigenním testům (viz předchozí Stanovisko k plošnému testování ve firmách).
- Vzhledem k mírnému nárůstu reprodukčního čísla je prostor pro brzké zrušení dalších opatření velmi omezený, dokud pokračující vakcinace a sezónní vlivy nekompenzují současný nárůst. Rizikem předčasných změn opatření je především možnost zastavení poklesu epidemie, což by znamenalo odklady otevření sektorů plánovánovaných v dalších vlnách (např. školství, kultura, sport, gastronomie a další).
- Jednotlivé kroky obnovy by měly být realizovány s dostatečným časovým rozestupem (ideálně dvou týdnů), aby bylo možné vyhodnotit jejich dopad a přizpůsobit mu další postup.
- Vycházíme-li z priority školství a vzdělávání, doporučujeme v dalších krocích striktně prioritizovat otevření všech úrovní škol. Ekonomické i společenské ztráty způsobené distanční výukou jsou dlouhodobě vyšší, než ztráty v maloobchodě, službách nebo sportu, a jsou v menší míře kompenzovatelné formou ekonomických stimulů.
- Doporučujeme do maximální možné míry dodržovat avizovaný postup změn v opatřeních. Nepředvídatelné změny v těchto krocích vzbuzují nedůvěru veřejnosti, snižují ochotu existující opatření dodržovat, a motivují snahu prosadit další nesystematické úpravy.
- Doporučujeme zvážit a případně připravit právní rámec možných budoucích opatření v případě výskytu lokálních ohnisek např. nových variant SARS-CoV-2 nebo zvýšeného rizika importu variant.
(Upozorňujeme, že doporučení MeSES vychází z deklarované priority vlády, kterou je návrat žáků a studentů do škol. V případě nekonzistence mezi prioritami deklarovanými a reálnými kroky, nelze navrhnout transparentní postup.)
Testování a trasování
- I v současné situaci je testování a izolace osob nakažených druhou nejlevnější možností redukce epidemie po očkování. Je nadále výhodné v testování pokračovat – pokles epidemie není důvodem k omezování testování, naopak zvýšené testování částečně kompenzuje efekt obnovy některých činností (služby, obchody apod.)
- V oblasti školství doporučujeme podpořit přechod na PCR testy, a školám, které na PCR přejdou centrálně hradit související náklady. PCR testy stačí provádět s frekvencí jedenkrát za týden; s testováním s touto frekvencí a vyšší citlivostí PCR testů lze postupně nahradit i systém rotací standardní formou denní výuky.
- Součástí plánu obnovy by mělo být využití průkazu T-N-O (testování-nemoc-očkování) Tento průkaz by umožnil obnovení rizikových aktivit výrazně dříve, protože by motivoval jak k očkování, tak k pravidelnému testování.
Stanovisko si můžete stáhnout zde: